Adisseo

ADIHOW – MAKALE NO.2: SICAKLIK STRESİNİN HAYVANSAL ÜRETİM ÜZERİNDEKİ NEGATİF ETKİLERİNİN ÜSTESİNDEN NASIL GELİNİR

Adisseo, 110’dan fazla ülkede 15 üretim tesisi, 10 araştırma merkezi ve 2250 çalışanı ile ağırlıklı olarak yem katkı maddeleri konusunda uzmanlaşmış, hayvan beslemede dünya liderleri arasındadır.
Geçtiğimiz yıllardan bu yana Adisseo, gezegenimizi yüksek kaliteli, uygun maliyetli, güvenli ve sürdürülebilir bir şekilde besleme misyonuna hizmet etmek için farklı çözümler geliştirmeye ve yatırım yapmaya kendini adamıştır.

Yukarıdaki misyona ulaşmak için, sektörde karşılaşabilecekleri zorlukların üstesinden gelmeleri için mümkün olduğunda onlara yardımcı olarak ortaklarımıza ve müşterilerimize yakın olmanın son derece önemli olduğuna inanıyoruz. Bu amaçla, hayvan besleme ile ilgili farklı zorluklara nasıl yol gösterileceği ve pratik çözümler önerileceği konusunda bir dizi makale olacak bu “ADIHOW” Bültenini oluşturduk.

2021’in başlarında yem maliyetlerinin azaltılmasına odaklanan 1. makalenin başarısının ardından, Kümes hayvanları ve ruminantlar için sıcaklık stresi yönetimine odaklanan 2. makalenin yayınlandığını duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.

MAKALE NO. 2: Sıcaklık stresinin hayvansal üretim üzerindeki negatif etkilerinin üstesinden gelmek


Makaleye ulaşmak için lütfen formu doldurunuz.

Tüm Orta Doğu ve Afrika bölgesindeki Adisseo ekip üyeleri, bu zorluğun üstesinden gelmek ve tüm sorularınızı yanıtlamak için özelleştirilmiş bir çözümle sizi desteklemeye hazır.
Adisseo’nun temsilcilerinden birinin sizinle iletişime geçmesini ister misiniz? Size bir tık kadar yakınlar.

İLETİŞİME GEÇMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

İLETİŞİM

By submitting this form, you acknowledge reading Adisseo’s privacy policy and accept its terms of use of your personal data*.
Include me in the future thoughts, studies and marketing emails from Adisseo.
Submit

Tweets

Our Spanish site in Burgos 🇪🇸 welcomes 9 students for an #internship, coming from different training centers, in collaboration with our company. We wish them all an excellent professional experience at Adisseo 🙌 https://t.co/HEATtBYT1l Adisseo photo
Vous recherchez un nouveau challenge ? Découvrez les postes à pouvoir en #France :
💻 Chef de projet Power BI
🏭 #Ingénieur Méthodes et fiabilité
🔬 Technicien In Vitro
📅 Responsable Plannification
👩‍🎓 Chargé etudes SIRH ( alternance)
Plus d'infos : https://t.co/qyM30kTpSr https://t.co/zXA2befJTy
Join us in celebrating the #30thAnniversary 🎉 of #AminoAcidBalancing in dairy rations.
There will be a series of six #webinars 💬
The overall focus is Amino Acid balancing for Lifetime Performance. Stay tuned for more information to come! https://t.co/22WQwO2UGf
🦃 New article written by Dolores I. Batonon-Alavo, Yves Mercier and Rob B. Shirley on #turkey #methionine requirements, result of a trial conducted in the US, with the use of DL-HMTBA (OH-Methionine) and DL-Methionine as methionine sources: https://t.co/EFWspWi3QV @PoultryWorld https://t.co/pG8sXduD4r Adisseo photo
[Did you know ❓] #Adisseo at a glance what is it? 😉
🏭 18 plants
🔬 8 research centers
💼 2 industrial platforms
🧑🔬 290 researchers
🤝 2656 employees
🌍 4200 customers worldwide
➡️ https://t.co/IPlhgONE59 https://t.co/829JthmUmq
For several weeks now, you have been discovering the feedback of #Adisseo employees through a mini-series 📹 Today, Delphine Bayle, quality manager for the R&I nutrition, shares her feelings after moving few months ago. You want to join us? Apply now: https://t.co/3NL7kde8CE https://t.co/vY0hhTQ64a